15 квітня під час пленарного засідання Сейму буде розглянуто проект закону "Стоп абортам", який передбачає заборону євгенічного аборту. Це буде перше читання в цій парламентській каденції. З цієї нагоди Польська Федерація Рухів Захисту Життя та Родини вистосувала заяву, яку ми публікуємо
Звернення PFROŻiR (Польська Федерація Рухів Захисту Життя та Родини)
Публікуємо звернення мовою оригіналу:
APEL POLSKIEJ FEDERACJI RUCHÓW OBRONY ŻYCIA I RODZINY O KONSENSUS W SPRAWIE POSZANOWANIA LUDZKIEGO ŻYCIA
Życie człowieka w każdej jego fazie – od poczęcia do naturalnej śmierci – jest wartością niepodważalną. Jako podstawowe prawo człowieka funkcjonuje w szeregu aktach prawa międzynarodowego, w tym w Konwencji o Prawach Dziecka. Deklaruje je także nasza Konstytucja: „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” (Art.38), co potwierdza historyczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 1997r.
Jesteśmy ludźmi i z tego faktu wynika szacunek do innych ludzi w każdej fazie ich życia i niezależnie od ich kondycji. Ceniąc własne życie, dostrzegamy drugiego człowieka i chronimy go, bez względu na to, w jakiej fazie biologicznego rozwoju znajduje się jego życie, jak wygląda jego sprawność intelektualna i fizyczna.
Dlatego jako przedstawiciele 30 organizacji prorodzinnych z nadzieją spoglądamy na polski parlament, który w dniu 15 kwietnia br. rozpatrywać będzie projekt, który zmierza do wykreślenia z obecnie obowiązującego prawa przyzwolenia na aborcję, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.
Jednocześnie mamy świadomość tego, że prawidłowe prawo stanowione - choć niezmiernie ważne - nie wystarcza do zagwarantowania prawa do życia i rozwoju człowieka zarówno w jego fazie prenatalnej jak i po jego urodzeniu się.
Dlatego wieloraka troska o życie ludzkie stanowi obowiązek każdego z nas, a także struktur państwa czy samorządu lokalnego. Nie wystarczy zniesienie nieprawidłowego prawa, ale trzeba też usunąć przyczyny, które sprzyjają zamachom na życie, przede wszystkim przez zapewnienie należytej pomocy rodzinie, macierzyństwu i ojcostwu. Dlatego polityka rodzinna musi być filarem i motorem wszelkiej polityki społecznej. Dostrzegamy w tej mierze wielość korzystnych rozwiązań dla rodzin wprowadzonych w ostatnich latach, w tym większe wsparcie dla osób niepełnosprawnych, co przyjmujemy jako właściwy kierunek.
Konieczne jest harmonizowanie działań legislacyjnych gwarantujących prawo do życia, z szerokim i wielowymiarowym oddziaływaniem pomocowym, edukacyjnym i wychowawczym, zarówno w rodzinie jak i szkole czy mediach.
Zwracamy się zarówno do parlamentarzystów, jak i całego społeczeństwa o budowanie konsensusu wokół poszanowania prawa człowieka do życia i rozwoju. Każdy z nas ma do odegrania ważną rolę w tej mierze. Mamy nadzieję, że szczególnie dzisiaj, gdy doświadczamy kruchości ludzkiego życia, to nasze przesłanie zostanie przyjęte, jako wyraz szacunku dla każdego człowieka żyjącego na ziemi
W imieniu PFROŻiR
Jakub Bałtroszewicz - prezes