Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

У зв’язку зі зростаючим тиском у публічному просторі та діяльністю влади щодо зміни правового захисту людського життя в бік легалізації вбивства дітей в утробі матері, хочемо нагадати про чітку та незмінну позицію Костелу щодо цього питання, – пишуть члени Постійної Ради Конференції Єпископату Польщі в Позиції правового захисту людського життя.

Члени Постійної Ради Єпископату Польщі нагадують пункт 47 Декларації Дикастерії віровчення Dignitas infinita про людську гідність. Церква не перестає нагадувати нам, що «гідність кожної людини є суттєвою і дійсною від моменту зачаття до природної смерті. Визнання цієї гідності є необхідною передумовою для захисту особистого та суспільного існування, а також необхідною умовою здійснення братерства та соціальної дружби між усіма народами на землі. Виходячи з цієї непорушної цінності людського життя, магістеріум Церкви завжди виступав проти абортів, читаємо в Декларації.

У контексті турботи про життя та розвиток дітей Постійна Рада Конференції Єпископату Польщі заохочує вірних приєднатися до папської ініціативи першого Всесвітнього дня дитини, який цього року відзначатиметься 25 та 26 травня. Члени Постійної Ради також просять згадати у своїх молитвах тих дітей, які ніколи не мали нагоди побачити сонце.

Публікуємо польською мовою повний текст  Положення:

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia.

[…] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

 

Wspomóż obronę życia

 

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Członkowie Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 2 maja 2024

Підписано членами Постійної Ради
Конференція Єпископату Польщі Ясна Гура, 2 травня 2024 р

Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski Jasna Góra, 2 maja 2024

Джерело: KEP –

Опрацювання власне